جشن میلاد حضرت زهرا (س)

شناسه نوشته : 14256

1394/01/22

تعداد بازدید : 491

جشن میلاد حضرت زهرا (س)
به منلاسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و تولد امام خمینی (ره) ، روز زن و مادر جشن بزرگی با مشارکت سه ارگان فعال در شهرستان ، حوزه علمیه خواهران، بسیج خواهران کوثر و واحد عترت خواهران رزمندگان اسلام که با حضور پر شور زنان در مصلای نماز جمعه شهرستان برگزار شد.
در این مراسم سرکار خانم حسینی نیک از اساتید حوزه و دانشگاه شهرستان اهواز به عنوان سخنران حضور داشتند ایشان در ابتدا با تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و تولد امام خمینی (ره) ، روز زن و مادر به ایراد سخنرانی پرداختند ایشان اذعان داشتند که شخصیت حضرت زهرا(س) آن قدر بزرگ است که مقام معظم رهبری در مورد ایشان فرمودند : حضرت زهرا(س) شخصیت طراز اول دنیاست. ما خودمان چه انتظاری داریم که بتوانیم شبیه ایشان شویم.
ایشان در ادامه خاطرنشان کردند که وقتی حضرت زهرا(س) وارد محشر می شوند خداوند به ایشان می فرمایند: که ای فاطمه (س) از ما چه می خواهی ؟ که ایشان عرضه می دارند خدایا من تو را می خواهم. و برای بار دوم عرض می کنند که ای فاطمه از ما چه می خواهی؟ و می فرمایندکه حسن وحسینم را به من نشان دهید در حالی که بدن امام حسین (ع) بدون سیر است را به آن حضرت نشان می دهند و برای بار سوم عرض میکنند که ای فاطمه چه می خواهی؟ ایشان عرضه می دارند که شفاعت شیعیان و محبان خود را می خواهم. ما این چنین بانویی داشتیم .که تمام اهل محشر آرزو می کنند که کاش ما فاطمی بودیم هیچ چیز مهم نیست مگر اینکه انسان برای چیزی تلاش کند. روایت است که خانمی در خانه آن حضرت را زد و عرض کرد شوهرم می گوید ای فاطمه(س) ما چطور هم نشین شما شویم ، آن حضرت فرمودند: به شوهرت بگو اگر رفتارت ، گفتارت شبیه ما شود می توانید هم نشین ما شوید. زن به خانه رفت و مطلب را به شوهرش عرض کرد و آن مرد گفت ما که نمی توانیم مثل شما شویم ، برای بار دوم زن به در خانه آن حضرت رفتند و موضوع را گفتند و آن حضرت فرمودند: درست است که نمی توانید مثل ما باشید اما حداقل می توانید در مسیر ما باشید و از مسیر ما منحرف نشوید. خانم حسینی در ادامه سخنرانی خود چهار درس مهم از حضرت زهرا(س) را بیان میکنند ، آن حضرت الگوی تمام زنان عالم هستند و الگو بودن ایشان در حالی که ایشان 1400 سال پیش زندگی می کردند قدیم و جدید ندارد چنان که پیامبر نیز می فرمایند: فاطمه(س) الگوی تمام زنان در تمام دوره ها هستند. الگوی ما در چیزهایی است که قدیم و جدید ندارد و هر خانمی در هر زمانی که متولد می شود باید به آن استناد کند . اما یکی از آن درس ها که آن حضرت به تمام زنان توصیه فرمودند : اخلاق است آیا اخلاق ، قدیم و جدید دارد؟ مثال های زیادی در این رابطه وجود داردرفتار ایشان با فرزندانشان ، با همسرشان و پدر بزرگوار خود ، چنان که پیامبر لقب ام ابیها را به ایشان دادند. یکی دیگر از نشانه های اخلاق، در انسانهای با کرامت است یعنی  اینکه بتوانی بدی را با خوبی جواب بدهید.
هر کس مسلمان باشد چه شیعه و چه سنی همه می دانیم که پیامبر دختری داشتند که در مورد ایشان فرمودند : غضب فاطمه(س) غضب خداوند ، و رضای ایشان رضای خداوند می شود. و این بزرگترین درس اخلاق برای ما است  که باید روی خودمان کار کنیم و ببینیم چقدر می توانیم در مسیر ایشان حرکت کنیم.
اما دومین درس که آن حضرت به ما می دهند درس بندگی است دو کلمه برای اثبات بندگی ایشان کافی است چنان که در محراب پاهای آن حضرت متورم  می شدند . ما در بحث بندگی نمی توانیم  اینگونه باشیم اما می توانیم حداقل بندگی را انجام دهیم. حضرت زینب (س) درس بندگی را از مادربزرگوارشان آموختند نماز نیمه شب در خرابه های شام. این است بندگی خالصانه به درگاه احدیت. خداوند به بندگی ما نیاز ندارد این خود ما هستیم که به خداوند نیاز داریم برای شب اول قبرمان ، آنجا که کسی نیست که به فریادمان برسد همین نماز و روزه و بندگی برای خداوند است که می تواند نجاتمان دهد.
سومین درس ، درس زندگی سازی است ، آن حضرت بهترین الگو برای تمام بانوان جامعه ما است در این  زمینه چنان که روایت داریم روزی حضرت علی (ع) وارد خانه شدند و از فاطمه(س) درخواست غذایی کردند و حضرت فاطمه(س) فرمودند که چیزی در خانه نداریم ، حضرت فرمودند که چرا به من نگفتید تا غذایی تهیه کنم  و فاطمه(س) فرمودند: من شرم داشتم چیزی از شما بخواهم که نتوانید آن را تهیه کنید. و در جای دیگر هست که حضرت علی (ع)  خطاب به حضرت فاطمه (س) می فرمایند : فاطمه جان هر زمانی که من وارد خانه می شوم تمام دردهایم آرام می شوند. ما چنین بانویی داشتیم که می تواند الگو برای زنان ما باشد.
و اما آخرین درس ، درس عفاف و حجاب است به طوری که در روایت است مرد نابینایی وارد خانه آن حضرت شد و آن حضرت خود را پوشاندند ،و سوال شد که آن مرد نابینا است و شما را نمی بیند ، و فرمودند من که او را می بینم . حجاب یک پوشش ظاهری است که باید تمام اندام های زنان پوشیده شود و حیا یک امر باطنی است که باید زنان تمام زینت های خود را از فرد نامحرم بپوشانند. و هر زنی باید در هر زمانی به این توصیه ها عمل کند که عمل به آنها باعث سعادت او در دو جهان خواهد شد. وهمچنین در گوشه ای از مصلا ایستگاهی به نام ایستگاه سلامت معنوی با حضور دو نفر از اساتید حوزه علمیه سرکار خانم نظری و خانم اسماعیلی برگزار شد و بانوانی که در آنجا حضور داشتند سوالات خود و مشکلات خود را با این عزیزان در میان گذاشتند. و در پایان مراسم به 110نفر از بانوانی که نام های مبارک فاطمه و زهرا داشتند به قید قرعه جوایزی اهدا شد.  
َ