بازگشت تحریم ها

شناسه نوشته : 24982

1397/05/15

تعداد بازدید : 700

همه چیز درباره تحریمهای آمریکا از 15 مرداد باز می گردند. پس از 5 سال تحریم های یک جانبه امریکا اجرا می شوند: از طلا تا هواپیما

تحریم هایی که از امروز اعمال می شوند، شامل تحریم های ملی آمریکا علیه ایران می شود که از سال 1389 در دولت احمدی نژاد وضع و اعمال شد.

این تحریم ها با شروع مذاکرات ایران و 1+5 در سال 1392 به طور موقت متوقف و با اجرایی شدن برجام در دی ماه 1394 متوقف شد. حالا مطابق ضمیمه 2 برجام تحریم خا همان طور که تعلیق شده، به همان شکل باز می گردند و شامل این ها است:

*طلا و سایر فلزات گرانبها

تجارت این فلزات، توسط ایران بر اساس قوانین و بخش های مختلف تحریم می شود.

*نرم افزار و فلزات 

تجارت با ایران درباره گرافیت، فلزات خام یا نیمه ساخته مثل الومنیوم و فولاد ، زغال سنگ و نرم افزارهای تنظیم فرایندهای صنعتیف حتی در حوزه فعالیت های سازگار با برجام و افراد و اشخاص حقوقی مرتبط با این موارد تحریم می شوند.

*خودروسازی

فروش، عرضه یا نقل و انتقال کالاها و خدمات مورد استفاده در خودروسازی ایران و خدمات هر یک از این بخش ها تحریم می شوند.

* ارز و پول

ریال ایران و خرید و فروش اسکناس آمریکا به دولت ایران تحریم می شود.

*در آمدهای ایران در تجارت دو جانبه در خارج از کشور محدود می شود که شامل محدود شدن نقل و انتقال در آمدها، تحریم خرید ، پذیره نویسی، یا تسهیل معاملات دیون حاکمیتی ایران، مثل اوراق قرضه دولتی، تحریم خدمات پیام رسانی مالی به بانک مرکزی و موسسات مالی ایرانی.

*فرش و غذا

واردات فرش و مواد خوراکی ایرانی به آمریکا تحریم می شود.

* هواپیمایی

فروش هواپیماهای تجاری، قطعات و خدمات مربوط به آن ها به ایران تحریم می شود.

* ترامپ گفته که تدابیر به کار گرفته شده در بازگشت تحریم ها علیه ایران طوری است که این اجرای تحریم ها سخت تر و کشنده تر از قبل است.